Özsümer Turizm Canli Destek
Özsümer Turizm / Araç Kiralama / Sıkça Sorulan Sorular

Araç Kiralama / Sıkça Sorulan Sorular

Araç kiralama ihtiyaçlarınız için rezervasyon taleplerinizi web sitemizden, Türkiye’nin her yerinden 0312 417 02 02 no’lu rezervasyon merkezimizden veya tüm ofislerimizden güvenli bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Bu sayfada, Genel Kiralama ve Sigorta koşullarımız ile internetten yapacağınız işlemlere ilişkin detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. İşlem yapmadan önce çok dikkatli bir şekilde okumanızı rica ederiz. Tarafınızdan anlaşılmayan konular varsa rezervasyon merkezimize veya kiralama yaptığınız ofis çalışanlarımıza danışabilirsiniz.

Dönüşünüzde, kiralamanızla ilgili bir şikâyetiniz veya sorularınız olursa araç kiralama sözleşmesini sonlandırmadan önce bunları belirtiniz. Herhangi bir nedenle kiralama yaptığınız ofiste sorularınıza cevap bulamaz ve sorununuzu çözemezseniz, bir ay içerisinde info@ozsumer.com adresine yazılı olarak bildirimde bulunmanızı rica ederiz.

Kiralama işleminizi, aracı teslim alacağınız zamandan en az 6 saat öncesine kadar ücretsiz olarak iptal edebilirsiniz. Kiralamaya 6 saatten daha az kalan sürelerde işlemin iptal edilmesi veya kiralama şartlarına uyulmamasından ötürü aracın size teslim edilememesi halinde rezervasyonu yapılan aracın bir (1) günlük kira bedeli iade edilmeyecektir. Rezervasyon yoğunluğu olan dönemlerde (15 Haziran-15 Eylül arası ve bayramlar) ücretsiz rezervasyon iptali kiralamaya 24 saat kala sona erecek ve 1 günlük kiralama ücreti iade edilmeyecektir.

Kiralama esnasında kira kontratını imzalamanız gerekmektedir. Bunun dışında, ofis yetkililerimiz sizden aracın grubuna göre bir provizyon bedeli talep edeceklerdir.

Blokaj tutarları:
Ekonomik grup araçlar için 500 TL
Orta grup araçlar için 750 TL
Üst grup araçlar için 1.000 TL

Sürücü belgesi ve yaş sınırlamaları nasıldır?
Özümer Rent a Car’dan araç kiralayabilmeniz için;
Ekonomik grup araçlarda en az 21 yaş ve 2 yıllık geçerli sürücü belgesi Orta grup araçlarda en az 25 yaş ve 3 yıllık geçerli sürücü belgesi Üst grup araçlarda en az 28 yaş ve 5 yıllık geçerli sürücü belgesi sahibi olmanız gerekmektedir.

Kredi kartım olmak zorunda mı? Ödemeyi ne şekilde yapabilirim?

Araç kiralayabilmek için kendi adınıza düzenlenmiş bir kredi kartına sahip olmalısınız. Sürücü ve ek sürücüler haricinde kontratta yer almayan bir isme ait kredi kartını kesinlikle kabul edemediğimizi bildirmek isteriz. Kiralamanızın toplam tutarı kontrat başlangıcında kredi kartından tahsil edilecektir.

Kira bedelinin yanı sıra, kredi kartınızdan araç gruplarına göre değişen bir blokaj (provizyon) alınacaktır. Bu blokaj, yakıt farkları ve/veya oluşabilecek diğer ekstra masraflar için alınmaktadır; kiralanan aracın sorunsuz bir şekilde ofise iade edilmesinin ardından 2 gün ila 1 hafta arasında çözülecektir.

Blokaj tutarları:
Ekonomik grup araçlar için 500 TL
Orta grup araçlar için 750 TL
Üst grup araçlar için 1.000 TL


Kiralama süresi ne kadardır? Gecikme durumlarında uygulama ne şekildedir?
Araç kiralama süresi en az 24 saattir. Daha kısa süreli araç kiralamak isterseniz 1 günlük fiyat uygulamak durumundayız. 3 saate kadar olan gecikmelerde, her saat için kira bedelinin 1/3’ü 3 saatti aşan gecikmelerde ise 1 günlük kira ücreti tahsil edilecektir.

Aylık kiralamalarda bir ay 30 gündür. Uzun süreli kiralama ihtiyaçlarınız için 0312 417 02 020312 417 02 02 no’lu telefonumuzdan yardım alabilir veya bu sitede yer alan teklif talep formunu doldurarak teklif isteyebilirsiniz.

Kira kontratında değişiklik talebimi nasıl gerçekleştireceğim?
Değişiklik talepleriniz Ösümer Turizm’ın elindeki imkanlar ile sınırlı ve ancak Özsümer’ın açık onayı ile mümkündür. Aşağıdaki koşullardan herhangi birisinde meydana gelebilecek bir değişiklik kiralama şartlarını ve mevcut fiyatınızı değiştirebilir.
• - Dönüş tarihinin ve saatinin değiştirilmesi (uzatma/erken iade)
• - Dönüş istasyonunun değişikliği
• - Araç grubu değişikliği
• - Kontrata ilave sürücü eklenmesi talebi
• - Saat Farkı

Kiralama süresini uzatma talebiniz, ilk uzatmada telefon ile alınır ve üceti mail order ile tahsil edilerek onaylanır. Daha sonraki uzatma taleplerinde ise; ofislerimizden birine şahsen gelerek uzatma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Araç kiralama fiyatlarına dahil olan hizmetler nelerdir? Sürpriz bir bedel ile karşılaşır mıyım?
Web sitemizde gördüğünüz tüm fiyatlara aşağıdaki hizmet ve ürünler dahildir. ÖZSÜMER’ın fiyat politikası, kullanıcılarımızın gördükleri fiyat dışında sürpriz bedeller ile karşılaşmaması esasına dayanır.
Fiyatlara dahil olan hizmetlerimiz:
• - Kaza Sigortası (CDW)
• - Lastik, cam veya farda hasar meydana gelen hasarlar zabıt ibrazı halinde geçerlidir
• - Havalimanı vergileri
• - Yol yardımı
• - 1-2 Günlük kiralamalarda km sınırı vardır. 150 km aşıımında 45 tl 250 km aşımında 65 tl üfark alınır . Uzun süreli kiralamalarda km sınırlaması yoktur.
• - KDV

Aracı birden fazla kişi kullanabilir mi?
Aracı, kiralayan kişinin dışında bir kişinin de kullanabilmesi için geçerli kimlik ve sürücü belgesi bilgilerinin kiralama başlangıcında sözleşmeye tanımlanması ve günlük ek sürücü ücretinin ödenmiş olması gerekir. Bu kurala uyulmaması halinde tüm sigortalar geçersiz olacak; kiracı ve aracı kullanan kişiler tüm ceza ve hasarlardan sorumlu olacaklardır.

Yakıt uygulaması nasıldır?
Araçlarımız size dolu depo olarak teslim edilir. Aracı iade etmeden önce ofisimize en yakın benzin istasyonunda depoyu doldurmanızı rica ederiz. Aracınızı eksik yakıt veya boş depo ile teslim etmeniz durumunda eksik miktar kadar yakıt farkını hizmet ücreti ile birlikte tahsil etmek durumundayız.

Otoyol geçişleri ve trafik cezalarında prosedür ne şekildedir?
Araçlarımızın tamamında otoyol geçişlerinde sorun yaşamamanız için HGS/OGS mevcuttur. Ücretlendirmesi, kira sürenizin sonunda ofis çalışanlarımız tarafından yapılacak geçiş kontrolleri sonucunda kredi kartınızdan tahsil edilecektir. 5 tl hizmet bedeli alınır.

Yürürlükte olan tüm trafik kural ve kanunlarına uyma zorunluluğunuz vardır. Aracın kullanımından kaynaklanan trafik cezaları da dahil olmak üzere her türlü ceza kullanıcıya ait olup, hangi nedenle olursa olsun aracın resmi ulusal veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman kiralama süresi içerisinde kabul edilir. Kiralama süresinden sonra Özsümer Turizm’e bildirimde bulunulan trafik cezaları kredi kartınızdan tahsil edilecektir.

Kiraladığım araçlar yurtdışına çıkabilir miyim?

Kiraladığınız araçla maalesef yurtdışına çıkış yapamazsınız.

Aracı teslim aldığım ofise mi iade etmek zorundayım? Farklı bir ofise bırakabilir miyim?
Özsümer ofislesinin bulunduğu şehirde, ilçe belediye sınırları dahilinde olması koşulu ile araçların müşterilerimize teslimi ve iade alınması ücretsizdir. Özsümer ofisinin bulunmadığı bir şehir veya yöreye araç teslimatı istenirse imkanlar dahilinde ve ücret karşılığında bu hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Sigorta teminatları neleri kapsar? Hangi durumlarda sigortalar geçersiz sayılır?
Olası bir sigorta bedelinin tazmin edilebilmesi için, aracın olay yerinden uzaklaştırılmadan anlaşmalı kaza tutanağı veya hasar tespit tutanağının tarafınızdan temin edilmesi gerekmektedir. Alkol ve uyuşturucu etkisi altında oluşan hasarlar, aracın sözleşmede belirlenen kişiler dışında bir kişi tarafından kazaya karışması, evrakları tamamlanmamış hasarlar, aracın yol koşullarına uygun olmayan sürüşünden kaynaklanan hasarlar (örn. aracın altının vurulmasından kaynaklı ) münhasıran sözleşmede tanımlı kullanıcıya aittir. Beyan ile hasar tazmini mümkün değildir. Sigorta teminat limitlerinin üzerinde kalan her türlü hasar sorumluluğu kullanıcılarımıza ait olduğunu önemle belirtmek isteriz.

1. HIRSIZLIK SİGORTASI: Aracın çalınması durumunda kiracı aracın ruhsat ve anahtarını firmaya teslim etmesi mecburiyetindedir. Teslim etmediği taktirde hiç bir şekilde kasko ödeme gerçekleştirmez.Kiralanan aracın çalınması durumunda kiracı; araç 30 gün içerisinde bulunursa, aracın bulunduğu tarihe kadar olan kira bedelini öder, araç 30 gün içerisinde bulunmaz ise 30 gün bitiminde Emniyetin Bulunamadı Raporunu vermesinden sonra 15 gün içerisinde Kasko tarafından Araç bedeli ödenir. Bu durumda kiracının sorumluluğu 45 gün kira bedelidir.

2. LASTİK / CAM / FAR / SİNYAL / AYNA: Araçlarda meydana gelebilecek lastik yarılması, far, sinyal, ayna kırılması ve stepne çalınması kasko kapsamı dışındadır. Ancak kiralama başlangıcında müşteri fiyat listesinde belirtilen günlük lastik, cam, far, sinyal, ayna primlerini ödemeyi kabul ettiği takdirde hasar sorumluluğu ortadan kalkar.

3. FERDİ KAZA SİGORTASI: Müşteri kiralama başlangıcında fiyat listesinde belirtilen günlük Ferdi Kaza Sigortası primlerini ödemeyi kabul ettiği takdirde sigortanın sağlamış olduğu bütün haklara sahiptir. Daha geniş bilgi için lütfen ofislerimizle irtibat kurunuz.

Araç Kiralama Sözleşmesi