Özsümer Turizm Canli Destek
Özsümer Turizm / Kampanyalar / Üsküp ve Priştina'da Vize Uygulaması Yok Ama Dikkat!

Üsküp ve Priştina'da Vize Uygulaması Yok Ama Dikkat!

Üsküp ve Priştina'da Vize Uygulaması Yok Ama Dikkat!

A) Polis, asker ve diplomatik pasaporta haiz olanlar ve eşleri tek yön bilet ile giriş yapabilirler.
B) Normal yolcular:
1) Makedonya (Üsküp) oturma ve çalışma müsaadesi olanlar ve Kosova (Priştina)'da geçici oturum için verilen UNMIK ID Kartı olanlar girişte herhangi bir sorunla karşılaşmadan işlem yaptırabilirler. Bu kişilerin biletleri gidiş-dönüş olmalıdır.
2) İş adamları genellikle bir sorunla karşılaşmayıp ülkeye giriş yapabilmektedirler. Ancak seyahatleri ile ilgili bütün belgeleri yanlarında getirmeleri, temas ettikleri firma veya kişilerden alınmış davetiye, adres ve telefon numaralarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bu kişilerin biletleri gidiş-dönüş olmalıdır.
3) Makedonya veya Kosova'ya ilk defa gelecek olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı yolcularımız, girişte genellikle polis tarafından (geliş nedenleri, kendilerinden davetiye ve karşılayıcısının dışarıda bekleyip beklemediği) sorgulandıktan ve karşılayıcısı dışarıda tespit edildikten sonra giriş izni verilmektedir. Bu kişilerin biletleri gidiş-dönüş olmalıdır. 4) Ayrıca Pakistan, Hindistan, Çin ve Güney Doğu Asya ülkelerinden gelen yolcularımızın gidiş-dönüş bilet alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Not 1: Kosova (Priştina) için yukarda bahsi geçen davetiye karşılayıcı tarafından alınan UNMIK makamları, mahkemeler ve belediye tarafından imzalı/kaşeli onaylı olmalıdır.

Not 2: Makedonya (Üsküp) için karşılayıcı tarafından gönderilen davetiye ve/veya otel rezervasyonları yeterlidir. Ancak karşılayıcının dışarıda bekleyip beklemediği sorgulandıktan ve karşılayıcısı dışarıda tespit edildikten sonra giriş izni verilmektedir.